Emre Ziya Yazgan
Koç Emre Ziya Yazgan |PARA KOÇU, ilişki koçu, eğitim koçu, fikir koçu, yaşam koçu

Adım; öğrenci, okula gitmeyi sevmiyorum. Hele ders çalışmayı!!!

Kasım 5th 2014 Genel

SINAV STRESİ

Adım öğrenci, okula gitmeyi sevmiyorum. Hele ders çalışmayı!!!
Dersleri dinlerken dikkatimi

toplayamıyorum. Ders çalışmak için oturduğumda içimden çalışma isteği gelmiyor. Sınavlarda da heyecanlanıp bildiğim soruları bile yapamıyorum ya da soruları dikkatli okuyamadığım için yanlış işaretliyorum. Anne ya da babamın sürekli çalış çocuğum, hadi dersine çalışma zamanı geldi gibi sözleri beni derse yönelteceğine çalışma isteğimin tamamen kaybolmasına ve başka şeylerle ilgilenmeme ya da oyalanmama neden oluyor. Hele bazı dersleri hiç çalışmak istemiyorum.
Ben nasıl motive olacağım? (Öğrenme isteğim nasıl artacak?) Nasıl dersleri zihnime kaydedip, onları kolayca anımsayıp kağıda aktaracağım? Sınav stresini nasıl yeneceğim? Bunlarla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. Sınav zamanı yaklaştıkça kendimi daha kötü hissediyor ve başaracağıma olan güvenimi gittikçe kaybediyorum. Böyle hissettikçe de başaramama korkusu beni sarıyor. Ya başaramazsam? Annemin, babamın, öğretmenlerimin ve arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakarım? Onlara kazanamadığımı nasıl söylerim? Onlara karşı mahcup olmaktan çok korkuyorum.

Böyle düşünür ve hissederken bir gün hipnozla tanıştım ve hipnoterapi sayesinde tüm hissettiklerim tam tersine işlemeye başladı. Şimdi (ders çalışmaktan değil) öğrenmekten keyif alıyor, her gün yeni bilgileri tüm dikkatimi toplayarak zihnimde depoluyorum. Bu bilgileri gerektiğinde çok rahat bir şekilde anımsayıp (sözlü ve yazılılarda) kullanmak, başarmaya olan inancımın artmasını sağlıyor. Başarmaya olan inancım arttıkça da kendime daha çok güveniyorum. Sınavlarda da sanki evde kendi odamda test çözüyormuşum gibi son derece rahat ve sakinim.
Hipnoterapi sayesinde olumsuz inanç ve önyargılarımdan arındım,
Kendime olan özgüvenim arttı,
Zihnimin öğrenme ve problem çözme yeteneği arttı,
Hafızam güçlenerek onu daha etkin kullanmayı öğrendim,
Kendime olan bakış açım (başaramama) değişerek daha olumlu bir bakış açısına        sahip oldum BAŞARIRIM
Artık ;
Kendimi seviyorum,
Kendime güveniyorum,
Başarmaya olan inancım arttıkça daha başarılı olacağımı biliyorum.
SINAV KAYGISI

1985-86 yılında MEF Rehberlik ve araştırma Servisinin 5212 MEF öğrencisi üzerinde yaptığı bir araştırma son derece şaşırtıcı sonuçlar vermiştir.Bu araştırmanın sonucuna göre ,üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin kaygı düzeyi,genel cerrahi hastalarının kaygı düzeyinden çok daha yüksek bulunmuştur
Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka gerçekse kız öğrencilerin erkek öğrencilere karşı daha fazla kaygılı olduklarıydı.
Devlet liselerinde çalıştığım 20 yıl süresince öğrencilerin bitip tükenmek bilmeyen sınav kaygıları onların ifadelerinde  şöyle yansımaktaydı. kazanamazsam ailemin ,öğretmenlerimin yüzüne nasıl bakarım , arkadaşlarımın karşısında küçük düşerim , kazanamadığımı insanlara nasıl söylerim , hayatım kayar v.b..

O HALDE SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?


GEVŞEME TEKNİKLERİ

Stres sırasında beden kimyasında değişiklikler meydana gelir ve bazı kimyasal maddeler salgılanır. Gevşeme  tekniklerinin uygulanması ile bu kimyasal maddeler kaybolur. Bu nedenle gevşemek çok önemlidir.
NEFES EGZERİZLERİ
Doğru nefes diyaframdan alınan nefestir. Ancak bizler genelde göğüs nefesi almaktayız. Bu alışkanlığımızı değiştirmek için , nefes alma egzersizlerini önce uzanarak yaparsak daha kolay olacaktır.

Uzanın ve elinizi diyaframın üzerine koyup nefesinizi alırken onu bir balon gibi iyice şişirin ve bu nefesi burnunuzdan çekerek alın.

Bunu yaparken gözlerinin kapatın ve 8 e kadar yavaş yavaş sayın,sonra çektiğiniz bu havayı  3 e kadar sayarken içinizde tutun ki temiz hava tüm bedeninizin en küçük hücrelerine kadar yayılsın.

Sonra yine sayarak bu nefesi  ağzınızdan üfleyerek bırakın.

Nefes vermek ,almaktan daha  uzun olmalıdır.15 e  kadar hatta daha fazla da sayabilirsiniz. Zamanla daha uzun  zamanda nefes alıp vermeyi alışkanlık haline getirebileceksiniz. Bu nefes alıp vermeleriniz sırasında bedeninizi zorlamayın ,3 derin nefesten sonra mutlaka normal nefesler alın.

Bedendeki oksijen miktarının artması ve bu oksijenin en uç  ve derin noktalara  ulaşması,stres sırasında ortaya çıkan maddelerin (adrenalin,noradrenalin) azalmasına ve kaybolmasına sebep olduğu için kişiyi sakinleştirdiği gibi duygusal olarak da kendini daha iyi hissetmesine neden olacaktır.

Günde en az 40 kez bu şekilde nefes almak yeni nefes alışkanlığınızı oluşturacağından  kendinizi daha gevşek ve de daha iyi hissedeceksinizdir.

OTO-HİPNOZ
Size danışanınız tarafından verilmiş olan  bu gevşeme tekniğini, elinizi yumruk işareti yapıp üç derin nefes alarak her zaman kullanabilirsiniz (bakınız oto-hipnoz)Özellikle sınav başlamadan önce,sıraya oturduğunuz  eğitmeninizin soruları dağıtmasını beklediğiniz an, sizin için en uygun zamandır.Hemen elinizi yumruk işareti yapıp, üç derin nefes alarak kendinizi kolaylıkla gevşetip rahatlatabilirsiniz


.
GEVŞEMENİN SAĞLADIĞI FAYDALAR
Gerginlik damarlarda daralmaya sebep olduğu için, hücrelere giden kan miktarında azalmaya neden olur. Sınav stresi yaşayan gencin  durumu budur.Bu da hücrelerin yetersiz beslenmesine neden olur. Oto-hipnozla  gevşemek iki önemli etkide bulunur.

1- Gerginlik ve kaygı sırasında beden kimyasında mevcut olan fazla miktarda adrenalin , protein zincirlerinin oluşumunu engeller. Daha açık bir ifadeyle,kaygı akıl yürütme ve soyut düşünme yönündeki zihinsel faaliyeti bozar. Oto-hipnozun oluşturduğu  zihinsel ve  kas gevşemesi sayesinde kaygı azalır.

2- Oto-hipnozla gevşeme,gerginliğin ve kaygının  damarların daralmasına sebep olarak hücrelerin kapasitelerini yeterince kullanamamasını engeller.
Sınav öncesi yaptığınız oto-hipnoz sayesinde, sanki evinizde test çözüyormuş gibi  sakin ve rahat olacak ve buna bağlı olarak da ,daha önceki öğrendiğiniz  tüm bilgilerinizi kolaylıkla anımsayarak  sınav kaygınız olmadan  başarılı bir sınav geçirebileceksiniz.

DÜŞÜNCE BİÇİMİNİN  DÜZENLENMESİ
İMGELEME  TEKNİĞİ (GÖRSELLEŞTİRME TEKNİĞİ)
Sınavı başaramayacağım,ben zaten matematiği yapamıyorum,zamanım az çalışsam da yapamam gibi düşüncelerinizi değiştirmenin zamanı geldi
.
DÜŞÜNCELERİNE DİKKAT ET ,SÖZE DÖNÜŞÜRLER,SÖZLERİNE DİKKAT ET,EYLEME DÖNÜŞÜRLER,EYLEMLERİNE DİKKAT ET ALIŞKANLIK OLURLAR,ALIŞKANLIKLARINA DİKKAT ET KİŞİLİĞİNİ OLUŞTURURLAR,KİŞİLİĞİNE DİKKAT ET,KADERİNİ BİÇİMLENDİRİRLER.
Bilinçdışı, bilincimizle verdiğimiz her telkini gerçekleştirir. BİLİNÇDIŞI HAYAL VE GERÇEĞİ AYIRT EDEMEZ.
Biz düşüncelerimizi kontrol edemezsek o bizi kontrol eder,ancak pek çok insan düşüncelerini etkileyeceğinin farkında değildir.Düşüncelerimiz  görselleşme ile(imgelem)zihnimizde şekillenirler.İşte sizde hipnozla  kendi düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz.

NASIL BİR İMGELEM KULLANABİLİRSİNİZ?

Zeka düzeyleri eşit olarak seçilmiş iki ayrı öğrenci grubu (derslerine girecek öğretmende aynı) oluşturulur.A sınıfına grubun özel oluşturulduğu ve sınıfın üstün zekalı öğrencilerden seçildiği söylenirken, B grubuna  herhangi bir şey söylenmez. Bu bilgi,sınıf öğretmenlerine de verilir.Sene sonu geldiğinde B  grubunun sınıf not ortalaması A grubunun not ortalamasından % 24 fazladır.

BAŞARMA İHTİMALİ EN FAZLA OLAN BİREY,DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARINDA EN FAZLA ESNEKLİK GÖSTERENDİR

Hipnozla sınav kaygısıyla çalışırken, danışanıma  engelli koşu imgelemini kullanmaktayım.Engelleri aştıkça danışanımın kendine olan güveni  artarak , her  engeli  aştıkça  da başarmaya olan inancı değişmekte,yarış bittiğinde de  kendini başarmış  olarak görmesi  ve  hissetmesi bakış açısını değiştirmesine neden olmaktadır. Bu sınavı başaramayacağım düşüncesi  artık yerini BU SINAVI BAŞARIRIM düşünce ve inancına  bırakmıştır.
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

7 günde ingilizce

Bu metot (Celce – Murcia’nın isimlendirmesiyle Affective-Humanistic Approach)öğrenci duygularını ön planda tutar. Metodun yaratıcısı Georgi Lozanov’dur. Öğrenmeyi psikolojik durumumuz etkiler. Başarısızlık korkumuz bize sınır yaratır. Zihinsel yeteneklerimizin sadece 5-10 % kullandığımız için sınırları tekrar tekrar ilerletmeye çaba göstermeliyiz. Bu metodun amacı öğrenci duygularını iyileştirerek korkudan uzaklaştırmak ve öğrenmenin önündeki engelleri azaltmaktır. Mesela zihni [...]

Önceki Yazılar

7 HAFTA SÜREN PERFORMANS ATÖLYESİ ÇALIŞMALARI
HAFTA İÇİ GÜNDÜZ
HAFTA İÇİ AKŞAM
HAFTA SONU
OLMAK ÜZERE 3 GRUP MEVCUTTUR.

İÇERİK:

1 HAFTA: MOTİVASYON

(2 DERS +1 UYGULAMA SAATİ)

2.HAFTA : HEDEF BELİRLEME,HEDEFİN 18 AŞAMASI

( 2 DERS +1 UYGULAMA SAATİ)

3.HAFTA :ŞİMDİNİN GÜCÜNÜ KULLANMA

(2 DERS +1 UYGULAMA SAATİ)

4.HAFTA :KUANTUM SAHASINDA SONSUZ POTANSİYELLER VE SEÇİMLERİMİZ

(2 DERS+1 UYGULAMA)

5.HAFTA : YAŞAMIN SORUMLULUĞUNU ELE ALMA (TEMBELLİĞE SON)

(2 DERS +1UYGULAMA)

6.HAFTA [...]

Sonraki Yazılar

 
Kasım 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Haz   Oca »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Arşivler
Düşündüğün kadar yaparsın. İnandığın kadar olur. Sır ise; niyetin, inancını düşünceni eşitler.
Emre Ziya Yazgan