Emre Ziya Yazgan
Koç Emre Ziya Yazgan |PARA KOÇU, ilişki koçu, eğitim koçu, fikir koçu, yaşam koçu

7 GÜNDE İNGİLİZCE (SUGGESTOPEDİA)

Kasım 5th 2014 Genel

7 günde ingilizce

Bu metot (Celce – Murcia’nın isimlendirmesiyle Affective-Humanistic Approach)öğrenci duygularını ön planda tutar. Metodun yaratıcısı Georgi Lozanov’dur. Öğrenmeyi psikolojik durumumuz etkiler. Başarısızlık korkumuz bize sınır yaratır. Zihinsel yeteneklerimizin sadece 5-10 % kullandığımız için sınırları tekrar tekrar ilerletmeye çaba göstermeliyiz. Bu metodun amacı öğrenci duygularını iyileştirerek korkudan uzaklaştırmak ve öğrenmenin önündeki engelleri azaltmaktır. Mesela zihni sanat çalışmalarıyla uyarmak bu konuda işe yarayabilir.
TEKNIKLER :
Positive Suggestion :Fikir verici faktörler yaratmak öğretmenin sorumluluğundadır. Böylece öğrenmenin önündeki engeller azalacaktır. Bu direk yolla olabilir, örneğin öğretmen öğrencilere başarılı olacaklarına dair destek verebilir. Ama öğrencinin alt-bilincine hitap eden faktör daha etkilidir.
First Concert (active concert) :Öğretmen diyalogun hikayesini ve dilbilgisini tanıttıktan sonra okur. Öğretmen müzik eşliğinde diyalogu okur. Klasik – Romantik periyot tavsiye edilir. Öğretmenin ses tonu müziğe göre artar veya azalır.
Second Concert (passive concert) : Öğretmen normal hızda melodi eşliğinde okur. Ama müzik tonu ile değil. Öğrenciler neşeli bir ortamda yüksek sesle diyalogu canlandırır. Neşeli, üzgün, sinirli duyguları kullanılır

veezy’de bu eğitim gerçekleştirilirken hızlı öğrenmenin bu özellikleri göz önünde tutularak günde 9 buçuk saat çalışma yapılır.

sabah 9 da kahvaltı da başlayan ingilizce eğitimi daha sonra yaklaşık bir saatlik nlp çalışması ile öğrenme engelleri aşılır. daha sonra başlayan ilk seans da en çok kullanılan ingilizce kalıpları kursiyere kazandırılır. öğle yemeğine kadar yapılan bu çalışma öğle yemeği sırasında pratige dönüştürülür. daha sonra kalıplara uygun kelimeler kazandırılıp tekrar kalıp çalışmalaraına dönülür. saat 4 gibi biten bu programın ardından çeşitli oyun ve aktivitelerle 6 buçukta son bulur .

Bulgar psikiyatr Prof. Dr. Georgie Lozanov tarafından geliştirilen ‘Suggestopedia Yöntemi’nin temelini, yüksek konsantrasyon ve motivasyon oluşturuyor.

Eğitim süresince öğrenciler sıkı bir kampa alınıyor. Her gün sabah 9.00 ile akşam 18:30 arasında öğrenciler, özel olarak hazırlanmış ortamlarda, sadece İngilizce konuşuyor. Bu süre içerisinde dış dünyayla bağlantı kesiliyor. Telefon yok, Türkçe yok.
Kursa başlamadan önce sizinle yapılan mülakatta, seviyeniz ölçülüyor.
Kurs sabah kahvaltı masasında İngilizce konuşmayla başlıyor. Tuvalet ihtiyacınız dışında sürekli İngilizce konuşmak zorunda kalıyorsunuz

7 gün boyunca saat 09.00 – 18.30 saatleri arasında İngilizcenin dışında hayatınıza başka bir şey girmiyor. Bu sürede 700 kelime, cümle öğreniyorsunuz. Bunu gerçekten öğreniyorsunuz.

NGİLİZCE ÖĞRENMENİN 7 SIRRI
İngilizce anlama yeteneğinizi ve telaffuzunuzu geliştirmenin en iyi yollarından birinin ne olduğunu biliyor musunuz? Ya da 5 basit sözcükle sözcük dağarcığınızı nasıl geliştirebileceğinizi? Bazen neden İngilizce dinlememeniz gerektiğini? İngilizce Öğrenemenin 7 Sırrı size İngilizcemizi geliştirmenin en iyi ve en hızlı yollarını gösteriyor.

1. SIR : SÖZCÜK VURGUSUNU ÖĞRENİN
İngilizce’yi iyi konuşmanın ve anlamanın bir numaralı altın anahtarı Sözcük Vurgusudur. Sözcük Vurgusu *çok önemlidir*. Sözcük Vurgusunu öğrenmek için çaba sarfetmelisiniz. Bu konuşulan İngilizce’yi anlayabilmeniz için *en iyi* yöntemdir. Özellikle hızlı konuşmları.

Sözcük Vurgusu Ne Demektir ?

Örneğin 3 kelime ele alalım:

photograph, photographer ve photograhic.

Konuşurken bunlar aynı şekilde mi söylenir? Hayır.

PHOtograph

phTOgrapher

photoGRAPHIC

İki veya daha fazla heceli tüm sözcüklerde bu vardır. TEACHer, JaPAN, CHINa, aBOVE, converSAtion, INteresting, imPORtant, deMAND gibi.

Vurgulanmayan heceler “zayıf”, “küçük” ya da “sesiz” diye adlandırılır. Ana dili İngilizce olanlar zayıf heceleri değil, vurgulu heceleri dinlerler. Konuşmlarınızda sözcük vurgusunu kullanırsanız, hemen ve otomatik olarak telaffuzunuzu ve anlamanızı geliştirmiş olursunuz.

İngilizce öğretmeniniz varsa size sözcük vurgusunu anlamada yardımcı olmasını isteyin. İngilizce dinlerken sözcüklerdeki vurguyu duymaya çalışın. Örneğin radyo dinlerken ya da film izlerken. İlk adım *duymak* ve *farkına varmaktır*. Bundan sonra *kullanabilirsiniz*.

Telaffuz hakkında daha fazla bilgi için:

http://ingilizcemiz.googlepages.com/telaffuz

2. SIR : CÜMLE VURGUSUNU ÖĞRENİN
İngilizce’yi iyi konuşmanın ve anlamanın iki numaralı altın anahtarı Cümle Vurgusudur. Cümle içinde bazı sözcükler vurgulu (kuvvetli) bazı sözcükler zayıf (sessiz) tır.

Aşağıdaki cümleye bakın :

We want to go.

Her sözcüğü aynı güçle veya vurguyla mı söyleriz? Hayır. Önemli sözcükleri *kuvvetli* önemsiz sözcükleri *zayıf* seslendiriz. Bu cümledeki önemli sözcükler hangileridir. Evet haklısınız WANT ve GO.

We WANT to GO.

We WANT to GO to WORK.

We DON’T WANT to GO to WORK.

We DON’T WANT to GO to WORK at NIGHT.

Cümle Vurgusu ile ilgili herşeyi burada açıklamak mümkün değildir. Sizin için önemli olan Cümle Vurgusunun var olduğunu bilmek ve bunu öğrenmek için çaba göstermektir. Cümle Vurgusu *çok önemlidir*.

3. SIR : DİNLEYİN! DİNLEYİN! DİNLEYİN!
Öğrenciler bazen “BBC haberlerini dinlemiyorum çünkü benim için çok hızlı ve anlayamıyorum” derler. Ne kadar yazık. Aslında konuşma sizin için ne kadar hızlıysa ve anlamıyorsanız dinlemeye de o kadar İHTİYACINIZ VAR demektir.

Dinlemez ve pratik yapmazsanız İngilizcemizi nasıl geliştirebiliriz?

Bebekken kendi dilinizi anlayabiliyor muydunuz? 3 haftalıkken, 1 aylıkken veya 1 yaşındayken kendi dilinizdeki herşeyi anlayabiliyor muydunuz? Tabii ki hayır. Fakat *dinleyerek* anlamayı *öğrendiniz*. Bu konu hakkında düşünün. Kendi dilinizi anlamayı dinleyerek öğrendiniz. Günde 24 saat haftada 7 gün. Konuşmayı bundan sonra öğrendiniz. Daha sonra okumayı öğrendiniz. Ve sonra da yazmayı öğrendiniz. “Fakat en başta dinleme gelir.”

4. SIR : DİNLEMEYİN!
Bir önceki sırda dinleyin demiştim. DİNLEYİN! DİNLEYİN! DİNLEYİN! Şimdi DİNLEMEYİN! diyorum. Ne demek istiyorum? DUYMAK ve DİNLEMEK fiilleri arasındaki farkı biliyor musunuz? DİNLEMEK aktif bir eylemdir. DUYMAK ise pasif bir eylemdir. Bazen çok yoğun DİNLERSİNİZ. Bazen çok yoğun ÇABA gösterirsiniz. Bazen sadece DUYMAK daha iyidir. Radyoyu açın, kasedi teybe koyun fakat DİNLEMEYİN sadece DUYUN. Bilinç altınız sizin için dinleyecektir. Yine de öğreneceksiniz. Dinler ve anlamaya çalışırsanız belki de bir kelimeyi kaçırır ve hayal kırıklığına uğrarsınız. Endişelenmeyin. Sadece duyun. İnanın yine de öğreniyor olacaksınız. Önemli olan televizyonun, radyonun ya da kasedin açık olmasıdır. Bırakın çalsın. Ve siz hiçbir şey yapmayın. Beyniniz DUYACAK, bilinç altınız DİNLEYECEK ve siz öğreneceksiniz.

5. SIR : GÜNDE 5 SÖZCÜKLE SÖZCÜK DAĞARCIĞINIZI GELİŞTİRİN
Kelime öğrenmek kolaydır! Bir yılda kaç gün var? (Yeryüzünde) Normalde 365. Günde sadece 5 sözcük öğrenirseniz bu yılda 5*365=1825 sözcük yapar. BİN SEKİZ YÜZ YİRMİ BEŞ. Bu çok sayıda sözcük demektir. Okuma, konuşma, yazma gibi diğer yöntemlerle öğreneceğiniz sözcükleri hesaba katmıyoruz. Bir defter alın ve HER GÜN 5 yeni kelime yazın. Bunları öğrenin. Kısa sürede mükemmel bir sözcük dağarcığınız olacak.

Sözcük Dağarcığı için bakın :

http://ingilizcemiz.googlepages.com/vocabulary

6. SIR : GÜNDE 30 DAKİKA HAFTADA 3.5 SAATTEN İYİDİR
Aslında günde 30 dakika İngilizce çalışmak haftada 5 *saat* çalışmaktan daha iyidir. Düzenli çalışın. Sık sık çalışın.

AZ+SIK SIK çalışmak ÇOK+BAZEN çalışmaktan daha iyidir.

Aynı zamanda daha kolaydır. Her gün çalışmak için kolayca 30 dakika bulabilirsiniz. Nasıl mı? Yarım saat önce kalkabilirsiniz. Ya da daha kısa bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Her gün belirli bir saat belirleyin ve buna sadık kalın.

7. SIR : TEKRAR EDİN! TEKRAR EDİN! TEKRAR EDİN!
“Tekrar Etmek” ne anlama gelir? “Tekrar Etmek” “Tekrar Okuyun” demektir. Bu konuda sistematik olmalısınız. Yeni bier şey öğrendiğinizde bunu not etmelisiniz. Ve buna 3 defa *tekrar bakmalısınız*.

1 gün sonra

1 hafta sonra

1 ay sonra

Her tekrarda, kendinizi test edin.

Öğren, tekrar et, test et.

Tekrar et, test et

Tekrar et, test et
günde İngilizce’yi öğretmek için günde 10 saat aktif ders veriyoruz. Kursiyerimizde evinde bazı çalışmalar yapıyor. Sonuçta en az 70 saati dolu dolu öğrenme ile geçiyor. Sabah saat 09:00’da başlayan İngilizce eğitimi yaklaşık bir saatlik NLP çalışması ile devam ediyor. Bu çalışmayla öğrenmede ki engelleri kaldırıyoruz. Daha sonra başlayan ilk seans da en çok kullanılan İngilizce kalıpları kursiyerimize kazandırıyoruz. Öğle yemeğine kadar yapılan bu çalışma öğle yemeği sırasına pratiğe dönüştürülüyor. Sonra kalıplara uygun kelimeler kazandırıp sonra tekrar kalıp çalışmalara dönüyoruz. Saat 16:00 gibi biten bu programın ardından çeşitli oyun ve aktivitelerle 18:30’ da dersimize son veriyoruz.
Veezy’de ders anlatma mantığı yoktur. Bir program dahilinde her şey günlük yaşam içindeki durum ve duygular kullanılarak öğretilir.
Veezy eğitiminin diğer bir farkı ise: grammer ( dilbilgisi )’ı kural olarak öğretmiyoruz. Konuşmayı, yazmayı, cümle kurmayı öğrenince gramer sezgisel olarak kazanılıyor. Yani hepimizin Türkçe’yi öğrendiği sırayı takip ediyoruz. Önce konuşma, sonra yazma ve en son dilbilgisi…

ngilizce; iletişim, bilim, ticaret, hayvancılık, eğlence, radyo, televizyon, sinema ve diplomasi gibi birçok alanda egemen olan bir uluslar arası yardımcı dil görevini üstlenmekte.
Şuan İngilizce ülkemizde de hayatımızın büyük bir bölümünde yer edindi. Çeşitli meslek gruplarında ve iş alanlarında yeterli derecede İngilizce bilen elemanlar istenmekte ve bu elemanların bu sektörde iş bulabilmesi daha da kolaylaşmaktadır.
Günlük sohbetlerimizde ve bir çok alanda İngilizce kullanmaktayız. İngilizce, bu yüzden öğrenilmesi zorunlu bir dil olmaktan çıkıp
İhtiyaç olmaya başladı. Çok sayıda kurslar açıldı. Ama buna rağmen İngilizce, bazı insanlarda korkulu bir rüya olmakta.
Bir kısmı aylar süren kurslara gitmek istemiyor. Kalabalık sınıf ortamlarında ders almaktan çekiniyorlar. Öğrenememe ve başarısızlığa uğrama korkusu nedeniyle İngilizce öğrenmek istemiyorlar.
Biz geliştirilmiş yeni sistemimizle, siz kursiyerlerimizi, aylarca süren kurslardan ve kalabalık sınıf ortamlarından kurtarıp, öğrenme ve başarama hazzını , 7 günde İngilizce öğreterek ve İngilizce konuşturarak ,yaşatıyoruz.
Öğrenme, psikolojik durumumuzu etkiliyor. Başarısızlık korkumuz ya da ön yargılarımız öğrenmede bizlere sınır yaratıyor. Zihinsel yeteneklerimizin sadece % 5-10’nu kullandığımız için sınırları tekrar tekrar ilerletmeye çaba göstermemiz gerekiyor. Metodun yaratıcısı; Georgi Lozarov’dur. Bu metodla amacı; öğrenci duygularını iyileştirerek, korkudan uzaklaştırmak ve öğrenmenin önündeki engelleri azaltmaktır.
Veezy 7 Günlük İngilizce Kursumuzda, İngilizce öğrenmeyi eğlenceli ve kolay hale getirdik. Siz kursiyerlerimize bir sınıf ortamı değil de bir ev ortamı sunuyoruz. Kapıdan içeriye girdiğiniz andan itibaren ailenizle ya da dostlarınızla bir aradaymış gibi hissedecek ve ister istemez rahat olacaksınız. Veezy’de sınıf ortamı yok. Her 7 günde en fazla 2 öğrenci sayımız var. Ve 7 kişi tam programlı şekilde hafta boyunca 1 ya da 2 kursiyerimizle ilgileniyor. Yani bir kursiyere 7 eğitmen düşüyor. Bu süreyi kısaltan ve öğrenmeyi çabuklaştıran en önemli faktördür.

İngilizce öğrenmeye karar verdiyseniz ; önce veezy’de konuşmanızı geliştirip daha sonra grammer bilgisi alabileceğiniz kaynaklara başvurmalısınız.
Verdiğiniz bu kararın sonuçlarını görecek ve zorlanmadan gerçekleştiğini fark edeceksiniz…
Ve konuşabilmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Kendinizi güçlü ve güvenli hissedeceksiniz…
Eğer yeterince isterseniz ve inanırsanız birlikte bu hedefe doğru güçlü şekilde ilerleyebiliriz.
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

KADINLARI SABOTE EDEN 12 CÜMLE…

Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüveninin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi olarak tanımlanan “Self Sabotaj”, daha çok çocukluk döneminde öğrenilen hatalı düşüncelerden kaynaklanıyor.

Uzmanlar olumsuz iç konuşmaların bazı psikolojik sorunlara neden olarak rahatsızlığın şiddetini artırabildiğini söylüyor.

12 sabotaj cümlesi:

Diğerlerinden farklıyım, onlar daha akıllı.
Ben zaten her zaman geriden giderim.
Keşke daha güzel [...]

Önceki Yazılar

SINAV STRESİ

Adım öğrenci, okula gitmeyi sevmiyorum. Hele ders çalışmayı!!!
Dersleri dinlerken dikkatimi

toplayamıyorum. Ders çalışmak için oturduğumda içimden çalışma isteği gelmiyor. Sınavlarda da heyecanlanıp bildiğim soruları bile yapamıyorum ya da soruları dikkatli okuyamadığım için yanlış işaretliyorum. Anne ya da babamın sürekli çalış çocuğum, hadi dersine çalışma zamanı geldi gibi sözleri beni derse yönelteceğine çalışma isteğimin [...]

Sonraki Yazılar

 
Kasım 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Haz   Oca »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Arşivler
Düşündüğün kadar yaparsın. İnandığın kadar olur. Sır ise; niyetin, inancını düşünceni eşitler.
Emre Ziya Yazgan