Emre Ziya Yazgan
Koç Emre Ziya Yazgan |PARA KOÇU, ilişki koçu, eğitim koçu, fikir koçu, yaşam koçu

ORUÇ TUTARKEN ZORLANANLAR İÇİN NEFES TEKNİKLERİ.

Haziran 28th 2014 Genel

bu nefes tekniği çöllerde yaşayan kişilerin nefes alışları ile acıkma ve susama duygularını geciktirme, erteleyebilme becerisini kazanmaları ile dikkatleri çekmiştir. Ramazan ayının bu ilk günlerinde oruca alışma sürecinde umarım faydalı olur.
teknik 1
amaç: dilin yanlarını ve altını serinleterek tükürük salgısını azaltarak yemek yemek ,su içmek ihtiyacını uzunca süre hissetmemek.
ağız açılır ve dil hafifçe yukarı doğru kaldırılır. Yukarı kaldırılan dilin altına, dili soğutmak amaçlı nefes alınır ve alınan nefes ağız kapatıldıktan sonra hızla burundan verilir. Çalışma 25 adet nefes alış verişini kapsar. İlk sayılarda dilaltı ve azı dişleri arasında bulunan tükrük bezleri uyarılarak bol miktarda tükrük salgılanması sağlanır. Çalışma sonlarına doğru tükrük salgılanması azalır. Çalışma sonrasında tamamen biter. Azalan tükrük salgılanması sonucuna bağlı olarak uzunca bir süre yemek ve su içmek ihtiyacı hissedilmez.

teknik 2 :
Rahat bir yere oturun. Gözlerinizi kapatın. İlk aşama için nefesinizi hızlı bir şekilde vererek akciğerlerinizdeki havanın maksimum miktarını boşaltın.
Tebessüm eder bir şekilde ön dudağınızı hafifçe yukarı kaldırıp ön dişlerinizin görüneceği bir durum alın.
Dişlerinizin arasından “ssssss” sesi çıkararak nefesi ağzınızdan içeri çekerek ciğerlerinizin tamamını hava ile doldurun.(nefes alın)
Aldığınız nefesi Burnunuzdan yavaş bir hızda nefesinizi verin.

Tekrarlarla çalışmayı iki dakika sürdürün.
kaynak : Mustafa Kartal
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

MİGRENDEN TAMAMEN KURTULMAK VE BUNU YAPARKEN PARA KAZANMAK İSTER MİYDİNİZ?

2 modül bir arada
Tıbbi uygulamalar, ilaç teknolojisi migren rahatsızlığı yaşayanların ağrı krizlerini seyreltmek yada şiddetini azaltmaktan öteye maalesef gidemedi. Migreni tamamen geçiren teknikler böylece Tıbbın dışında kaldı, yani alternatif yada tamamlayıcı adını aldı.
Bu tekniklerin ciddiye alınır ,tecrübeyle sabit ve zamanla [...]

Önceki Yazılar

KADINLARI SABOTE EDEN 12 CÜMLE…

Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüveninin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi olarak tanımlanan “Self Sabotaj”, daha çok çocukluk döneminde öğrenilen hatalı düşüncelerden kaynaklanıyor.

Uzmanlar olumsuz iç konuşmaların bazı psikolojik sorunlara neden olarak rahatsızlığın şiddetini artırabildiğini söylüyor.

12 sabotaj cümlesi:

Diğerlerinden farklıyım, onlar daha akıllı.
Ben zaten her zaman geriden giderim.
Keşke daha güzel [...]

Sonraki Yazılar

 
Haziran 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« May   Kas »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Arşivler
Düşündüğün kadar yaparsın. İnandığın kadar olur. Sır ise; niyetin, inancını düşünceni eşitler.
Emre Ziya Yazgan