Emre Ziya Yazgan
Koç Emre Ziya Yazgan |PARA KOÇU, ilişki koçu, eğitim koçu, fikir koçu, yaşam koçu

DOĞRU NEFES NASIL ALINIR?

Şubat 8th 2013 Genel
1 Yorum
“DOĞRU NEFES NASIL ALINIR?”
Avatar
emreziyayazgan

Kaburgalarımızın içinde bulunan ters bir tencere boyutlarında, paraşüte benzeyen bir organdır diyafram. kol veya bacak kaslarınız gibi kırmızı ,sığ dokusu vardır. 2 ,3 santim kalınlığında çok dayanıklı bir organdır.doğru nefes alma durumunda diyafram aşağı doğru itilerek düzleşir. Nefes verirken tekrar eski haline döner. Nefes alındığında diyafram böbrek üstü bezlerini uyarır. Mideye bağırsaklara masaj yapar. Bu da hazmı kolaylaştırmaya sebep olur.bu yüzden doğru nefes alan kişilerin hazımsızlık , mide yanması ,ülser,reflü gibi sindirim sistemi sıkıntıları olmaz.diyafram doğru nefes de yukarı doğru çıkarken timüs bezini etkiler.
Kalbe küçük bir masaj yaparak içine bir miktar kan girmesi sağlanarak kalp yetmezliğine sebep olan boş pompalamayı engeller. Timüs bezi, tiroit bezinin altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde bulunur. Bu bez insanın bağışıklık sisteminin merkezidir. Yani bütün bağışıklık sistemi buradan yönetilir.

Timüs bezi ne kadar çok titreşirse kişi o kadar sağlıklı ve bağışıklık
sistemi sağlam olur, o kadar genç ve sağlıklı yaşar ayrıca geç yaşlanır. Timüs uyarıldığında salgıladığı hormonlar kişide haz ve mutluluk duygusu
yaratır. Çünkü timüs aktive olduğunda bedenin kimyasının değişimine neden
olur. Bu değişiklik sinir sistemini sakinleştirir ve beyin fonksiyonlarını
hızlandırır. Bu da kişide rahatlama duygusu yaratır. Diyafram ayrıca gözler ve sağ beyin ile direk bağlantısı bulunan bir kastır.doğru nefes alındığında gözler daha iyi çalışır,renkler daha net fark edilir.görüş açısı genişler.Göz rahatsızlıkları durabilir ve geriler.sağ beyin ise aktif olduğu anlarda bütünlük hissi ,mutluluk, geçmiş ve gelecekten bağımsız olan “an” da kalabilmeyi sağlar.Bunlar sadece diyaframın komşu olduğu organlara birkaç etkisi.doğru bir nefes de 80den fazla hormon salgılanarak duygu düşünce sistemi düzenlenir. Şu anda bu satırları okurken %90ınızın aldığı üst solunum düzelir .üst solunumda beyin ve organlar yeterli oksijen tedarik edemez. Kan yeterli servisi veremez.diyafram nefesi ile diyafram aşağı doğru inerek ciğerlere daha çok hava girmesini sağlar .daha çok hava alan ciğer kana daha çok oksijen bırakır ve bu da servisi kolaylaştırır.
Kısacası doğru nefes alınmaya başladıktan sonra önce bedensel daha sonra düşünsel ve ruhsal anlamda büyük değişimler baş gösterir.
Peki bu doğru nefes nedir?
Her an almamız gereken nefestir. nefes alma organı olan burun ile alınır ve verilir, diyafram nefesidir, ritmiktir, uzundur. dakikada ne kadar az nefes alırsak o kadar geç yaşlanıp ,o kadar sağlıklı oluruz ,dakikadaki nefes azalttıkça sakinliğimiz ve farkında lığımız yükselir.
Doğru nefes ile alakalı iki tavsiye yanlış olmayacaktır.
4 zamanlı 4 sayılı nefes: Mustafa Kartal’ın eğitimlerinde bahsettiği doğru nefes budur. 4 saniyede burundan alınan diyafram nefesi 4 saniye tutularak servisi zenginleştirir.4 saniyede vererek tamamen boşalması sağlanır ve verdikten sonra 4 saniye nefes almadan beklenir.bu nefesi tatbik ettiğinizde 16 saniyede 1 nefes alma davranışını gerçekleştirmiş olursunuz.dolayısıyla dakikada 4 nefesin altında nefes almış olursunuz.kandaki asit baz dengesi tamamen kurulur. Nefes alırken hava, özel bir kuvvet uygulamadan, abartısız bir şekilde sessizce burundan alınır. Soluduğumuz havada yaklaşık olarak % 20 -21 oksijen, 0.04% karbon dioksit ve nitrojen ve diğer gazlar ve su buharı bulunur. Dışarı ya verilen nefeste ise % 16 oksijen, % 4 karbon dioksit ve nitrojen az miktarda diğer gazlarla su buharı bulunur. Ani nefes alıp verirken yaşanan en önemli değişim % 4 oksijen oranıyla % 4 karbondioksit arasındadır. Bu değişimde 0.04 den 0.4 e yükselen karbondioksit, oksijenle değişimi gerçekleşir. % 4 oksijen ve % 4 karbondioksit asit baz dengesi için çok önemlidir.
Bu 4 zamanlı 4 saniyelik doğru nefesi yürüyüş yaparken adım sayarak da alışkanlığa çevirmek mümkün.diyafram çalışmaları da tamamlandığında yaşamınızın her alanında genişlemeler oluştuğunun farkına varacaksınız. Sağlıklı bir vücut sahibi olarak duygularını, düşüncelerini ve fizik bedenini kolayca kontrol edebilen bir kabiliyetle realite anlamında gelişmeye başlayacaksınız. İmajine etmek, tasarımlamak ve yaratmak kabiliyeti oluşturarak yaşamı belirleme ve kontrol etme imkanı sağlamak için meditasyonlarda ve düşünceyi güçlendirme çalışmaların da nefesi kullanmayı öğrenerek her türlü güçlüğün üstesinden gelecek bir güç oluşturacaksınız. Her durumda kendinizi savunmaktan ve kendinizi haklı çıkartma gayretinden vazgeçip, basınıza gelen durumun sorumluluğunu üzerine alarak, daha iyisini yaratma konusunda cesur seçimlerde bulunacaksınız. Maddi manevi, zorluk ve engellere karşı daha farkındalıkla hareket ederek uyum ve esneme kabiliyeti oluşturacak, yaşam içinde karşılaştığınız olay ve kişilerden olumlu yönde yararlanacaksınız. Her şeyin birbiriyle iç içe ve birbirinden ayrı olmadığını ve sizinde bütünün parçası hissetmeye başladığınız da, her şeyi olduğu gibi kabul etmeye ve hiçbir koşul öne sürmeden her şeyi ve herkesi sevmeye ve bunu başardığınız oranda da bütünün aslında siz olduğunun farkına varmaya başlayacaksınız.Ayıca temiz kan dolaşımı ile vücudun tüm organlarının iyi beslenmesini sağlayabilir, hücrelerin verimliliklerini artırarak daha sağlıklı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Kısaca doğru nefes almak yaşlanma sürecinizi yavaşlatarak iyi bir cilde sahip olmanızı, güzel görünmenizi de sağlayacaktır.
Nefes çalışmaları ise nefes tekniklerinin uygulanmasıdır. Aslında yanlış nefes alıp verme ile,hormon- duygu,hormon -düşünce sistemini değiştirmektir. Çalışma şeklinde yapılır ve bitince doğru nefese dönülür. Temelde 2 nefes tekniği vardır.
1 NEFES TUTMA
2 ATEŞ NEFESİ (HIZLI SOLUK ALIP VERME)
Nefes teknikleri, Düşüncelerinizi değiştirerek Bilincinizi genişletmeniz,Negatif duygularınızı iyileştirerek kendinizi tanıma yolunda bir adım atmanın yanında,Huzurlu ,sakin,Yaratıcı ,Sevgi dolu ve bereketli bir hayat yaratmanıza yardımcı olur.
Bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal yararlar sağlayan, doğal ve içgüdüsel nefes alma ve kapasitenizi yeniden kazanmanızın yollarını açar.
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Önceki Yazılar

Bana AŞK ACISI ÇEKİYORUM, AKLIMDAN ÇIKARTAMIYORUM …yakarışlarıyla gelen dostlara neler söylediğimi sizinle de paylaşmak istiyorum…Aşk acısı mı çekiyorsunuz? Emin misiniz içinizi sıkan ,hatta parçalayanın bu olduğuna? Ne güzel…Ne mutlu size…Bir AŞK YAŞADINIZ VE ŞİMDİ ACISINI ÇEKİYORSUNUZ…Tadını çıkartın…İnanın bana gerçek aşkın acısı bile güzeldir…AŞK sa eğer yaşanan bilin ki…. UNUTAMAYACAKSINIZ.!!!! Unutmak diye bir şey de söz [...]

Sonraki Yazılar

 
Şubat 2013
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Ara   Eki »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Arşivler
Düşündüğün kadar yaparsın. İnandığın kadar olur. Sır ise; niyetin, inancını düşünceni eşitler.
Emre Ziya Yazgan